Z kradzieżą jest tak, jak z innymi nieszczęściami w naszym życiu. Zaczynamy się interesować przepisami dopiero wtedy, gdy zaczynają nas dotyczyć. A tymczasem kradzież kradzieży nierówna. Może być, bowiem zakwalifikowana jako przestępstwo, ale także jako wykroczenie.
Dlaczego powinniśmy wiedzieć, co przepisy mówią o kradzieży?
Jeżeli chcemy być lepiej przygotowani na nieszczęścia, które przecież, jak to się mówi, chodzą po ludziach, to lepiej wiedzieć jak najwięcej o przepisach, które dotyczą codziennego życia w sferze prywatnej i zawodowej. Mając taką wiedzę, wiemy, jak działać w sytuacji krytycznej i jak postąpić na przykład wobec złodzieja przyłapanego na gorącym uczynku. Tak jak więc w różnych innych sytuacjach łamania prawa, czyny są zawsze odróżnianie z uwagi na szkodliwość społeczną. Nie inaczej jest z kradzieżą, która po prostu może być zakwalifikowana jako drobne przewinienie i będzie stanowić wykroczenie. Poważniejsza kradzież natomiast może już okazać się przestępstwem, jeżeli na przykład przywłaszczone było mienie o znacznej wartości.
Co przepisy kodeksu karnego mówią o kradzieży?
Naturalnie nikt od zwykłego zjadacza chleba nie będzie wymagać tego, aby na wyrywki znał każdą ustawę. Niemniej jednak z kradzieżami mamy bardzo często do czynienia, a więc warto wiedzieć przynajmniej mniej więcej, jak brzmią te przypisy. Zawsze też kwestie te może nam przybliżyć jakiś doświadczony prawnik. Takiego specjalistę znajdziemy szybko w internecie. Wystarczy wpisać słowa kluczowe takie jak np. adwokat Łódź prawo karne. Na pewno pojawi się mnóstwo ofert.
Tak więc prawnik zawsze potwierdzi to, co mówi art. 278 Kodeksu Karnego. Możemy tam przeczytać, że kradzież to zabór cudzej rzeczy w celu jej przywłaszczenia. W takiej sytuacji chodzić może tylko o taką rzecz, która posiada wartość majątkową. Na przykład sprawa karna może grozić także wówczas, gdy ktoś nielegalnie podłączył się do sieci energetycznej. To także jest kradzież.
Rozróżnienie pomiędzy przestępstwem a wykroczeniem
To, czy kradzież będzie zakwalifikowana jako przestępstwo, czy też jako wykroczenie, uzależnione będzie od wartości skradzionego przedmiotu. Jeżeli więc wartość ta nie przekracza 500 zł, to mówimy o wykroczeniu. Informują o tym przepisy art. 119 Kodeksu Wykroczeń. Konsekwencje takiej kradzieży to areszt, ograniczenie wolności lub grzywna. Kara za wykroczenie jest najczęściej łagodniejsza, aniżeli w przypadku przestępstwa. O tym ostatnim mówimy, gdy wartość kradzieży przekracza 500 zł. Wówczas złodziejowi grozić może kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do nawet 5 lat.
You may also like
-
Wybór najlepszego stolika kawowego – co warto zakupić?
-
Jak uniknąć błędów podczas układania kostki brukowej?
-
Okna antracytowe – stylowe przestrzenie dla szarych wnętrz. Pasujące wnętrza do antracytowych okien
-
Zastosowanie nawozów jednoskładnikowych azotowych, fosforowych i potasowych – metody i terminy aplikacji
-
Jak poprawić zdolność obronną dziecka poprzez właściwą dietę