W naszych organizmach wytwarza się di-peptyd, stale odtwarzany z L-histydyny i β-alaniny za sprawą katalizowania syntetazy karnozynowej z ATP, tzw. karnozyna. Ten rodzaj białka występuje w róznych organach, przeważnie w miejscach, gdzie mamy duże zapotrzebowanie na energię, m.in.: mięśniach szkieletowych, mózgu i sercu. To wszystko sprawia, iż karnozyna jest ważnym składnikiem w suplementowaniu każdego kto wybiera sport choćby rekreacyjnie.
Dobroczynna karnozyna – składnik konieczny dla równowagi i wydajnej regeneracji
Chemicznie podchodząc do zagadnienia, karnozyna to β-alanyl-L-histydyna. Po odjęciu wody daje nawet 20-30 mmol/kg, a w przypadku mięśni poprzecznie prążkowanych stanowi nawet 0,2-0,5% masy. To ile mamy tego związku w komórkach zależy od różnych uwarunkowań: mniej mają go kobiety, więcej mężczyźni, można zauważyć obniżenie poziomu zależnie od żywienia, istotny może być także typ włókien mięśniowych – najwięcej karnozyny znajdzie się we włóknach szybkokurczliwych.
Karnozyna – dlaczego powinieneś o niej pomyśleć?
Po spożyciu karnozyna jest wchłaniana z jelit, a przy absorbowaniu zachodzi jej przejście do L-histydyny i β-alaniny. Warto powiedzieć, iż karnozyna przenika barierę krew-mózg i jej stężenie w tkankach przede wszystkim jest zależne od diety. Beta-alanyl-L-histydyna to peptyd o dużym spektrum działań biologicznych, m.in.:
– Odpowiada za aktywność mięśni szkieletowych (w sferze retikularnych kanałów wapniowych) i kardiomiocytach;
– W tkankach pobudliwych utrzymuje równwagę kwasowo-zasadową;
– Zmniejsza toksyczność jonów metali (np. żelaza, miedzi, cynku, kobaltu);
– Chroni przed negatywnym działaniem utleniaczy oraz drobnocząsteczkowych aldehydów.
Karnozyna to także wsparcie w przebiegu różnych dolegliwości, w których inicjacji ważną funkcję pełni stres karbonylowy i oksydacyjny, są to np. choroby sercowo-naczyniowe, metabolizmu, czy neurodegeneracyjne.
Karnozyna to także znany od lat dodatek suplementacyjny o parametrach wspierających odnowę mięśni szkieletowych, zmniejszającym gromadzenie się kwasu mlekowego oraz poprawiającym moc pracy mięśni. Jej obecność w tkance mięśniowej objawia się w sposób dezaktywujący w stosunku do jonów wodoru. Karnozyna jest też skutecznym antyoksydantem – reduktorem agresywnych postaci tlenu. Źródła podają, że nieorganiczne fosforany czy dwuwęglany, kojarzone jako odpowiednie spowalniacze wysiłku fizycznego, przynoszą gorsze rezultaty niż karnozyna.
You may also like
-
Cichy bohater metabolizmu – Rola śladowych pierwiastków w codziennym odżywianiu
-
Tworzenie własnych olejów smakowych – porady dla kulinarnych eksperymentatorów
-
Dzieciństwo vs. technologia – Jak ograniczać nadmierne korzystanie z ekranów?
-
Tworzenie szczepionek – Jakie są etapy?
-
Zdrowa ścieżka żywieniowa dla maluszków – jak wprowadzić różnorodność do ich posiłków?